Płyty ABR Records

ABR 001 Mariusz Tarkawian - "ameboid". Taki symbol będzie miała pierwsza płyta nagrana dla ArtBazaar Records. Muzyka została skomponowana i nagrana przez Mariusza Tarkawiana, dobrze znanego czytelnikom naszego bloga z projektu „ W poszukiwaniu sztuki”. Jak już niedługo usłyszycie, Mariusz inspiracji do tworzenia szuka nie tylko w sferze wizualnej ale też jest kolekcjonerem i odkrywcą różnych dźwięków. Projekt „Ameboid” to muzyka elektroniczna łącząca tworzone przez artystę na syntezatorze dźwięki z zaskakującymi odgłosami świata zewnętrznego – ludzkimi głosami, ludowymi zaśpiewkami, odgłosami cywilizacji.Tworzone przez niego utwory muzyczne tak jaki i prace plastyczne nie noszą tytułów tylko numery. Kolejne, tworzone każdego dnia pokazują że są nieustającym projektem tytanicznej pracy artystycznej. Tutaj usłyszycie sam początek jego poszukiwań muzycznych. Zawarte na płycie utwory mają „tytuły” 01, 02, 03, 04 i 05. Stąd też i tytuł płyty - "ameboid". Z jednej strony to początek poszukiwań muzycznych z drugiej nazwa określająca prymitywny jednokomórkowy organizm amebę, która ma nieokreślony kształt, tak jak muzyka jaką tworzy artysta.


Całkowity, zamknięty nakład płyty to 250 egzemplarzy. Z tej puli 66 egzemplarzy zostanie wydanych w sposób specjalny. Każda z okładek zostanie ręcznie narysowana prze artystę. Każda okładka będzie inna. Każda okładka będzie samoistnym dziełem sztuki. Dziełem sztuki jakiemu towarzyszy niezwykle intrygujący muzyka. Muzyka zapisana na płycie winylowej.

 

ABR 002. Wojciech Bąkowski "Zsyp". Zsyp” – to słuchowisko w trzech częściach. Jest to opowieść o rzeczach i sprawach, jakich nie widzimy na co dzień. Zanikanie zmysłu postrzegania „tych rzeczy” zaczyna się wraz z dojrzewaniem. Dzieci maja tą zdolność rozwiniętą w sposób perfekcyjny, potem to gdzieś się rozpływa. Wojtek Bąkowski funduje nam powrót do stanów lęków i fobii z dzieciństwa i być może choroby, gdy leżymy w łóżku, wzrok wbity w ścianę i słyszymy „głosy”.

One zawsze gdzieś koło nas są – warczące lodówki, odgłosy, oddechy, rozmowy zza ścian, z szybu windy, tajemnicze chomiki żyjące w ścianach naszych mieszkań. Zapis stanów na pograniczu snu. Wszystko to w trzech kompozycjach – Hymny hełmy, Kubuś i Śmierć.

Druga strona płyty to tylko jeden utwór, opus magnum słuchowiska, czarna suita pt „Śmierć”. „Zsyp” może być soundtrackiem do nieistniejącego Filmu Mówionego „0”. Komuś może przypomni Teatrzyk Zielone Oko z radiowej Trójki. Bardzo mocne. Szczególnie gdy się jest samemu w pokoju.

Na okładce edycji autorskiej (limitowana edycja 65 sztuk) przedstawiony został taniec muchy na tle lampy. Rysunek własnoręcznie wykonany przez Bąkowskiego. Każdy inny gdyż żadna mucha nie tańczy dwa razy tak samo. Przekonajcie się sami.

Całkowity, zamknięty nakład płyty to 250 egzemplarzy. Z tej puli 65 egzemplarzy zostanie wydanych w sposób specjalny. Każda z okładek zostanie ręcznie narysowana prze artystę. Każda okładka będzie inna. Każda okładka będzie samoistnym dziełem sztuki. Dziełem sztuki jakiemu towarzyszy niezwykle intrygująca ścieżka dźwiękowa. Ścieżka zapisana na płycie winylowej.
 
 
Konrad Smoleński i Przemysław Etamski "Niuniuni gra na Psie" (ABR 003).
 
Muzyka zawarta na płycie to szum elektryczności, koncert przepływu cząstek w low noise. Pamiętacie pierwszego Aliena? Najbardziej mrocznego, nakręconego przez Ridleya Scotta. Ten niepokojący klimat, wyładowania elektryczne, mgła, wszelkie odcienie stali i szarości, kosmiczny złom w przestrzeni kosmicznej to ten klimat. To też klimat z drugiej części Aliena kiedy Ripley wraca na planetę LV-426 sprawdzić co się stało z załogą umieszczonej tam placówki. Gdzieś w kosmosie budzi się aparatura stacji kosmicznej, pojawia się jedno, małe niebieskie światełko, komputer rozpoczyna protokół przywracania czynności życiowych wśród załogi, ale zanim to nastąpi...posłuchajcie co się dzieje z... maszynami.
 
"Niuniuni gra na psie" to wystąpienia audio performance Konrada Smoleńskiego w których artysta używa przez siebie skonstruowanego instrumentu zrobionego z czaszki psa. W prezentowanym przez ArtBazaar Records projekcie towarzyszą mu Przemysław Etamski (elektronika) i Daniel Szwed (instrumenty perkusyjne).
 
Konrad Smoleński / Przemysław Etamski - "Niuniuni gra na Psie" (ArtBazaar Records ABR 003).
 
Samorządowcy - Les danses macabre  (ABR 005)
 
„Les danses macabre” to najbardziej rockowy z naszych dotychczasowych projektów. Nie może być inaczej, gdyż za projektem tym stoi Adam Witkowski, artysta trójmiejski, znany z wielu przedsięwzięć muzycznych z najbardziej spektakularnym „Gównem” na czele. W tej muzycznej podróży po świecie familijnego punk rocka Adamowi towarzyszy jego córka Maja. Maja za bębnami Samorządowców usiadła kilka lat temu, w czasie kiedy nie miała jeszcze prawa nazywać się nastolatką. Na szczęście w muzyce punkowej nie liczą się metryki, tylko zaangażowanie i energia. Właśnie tej energii jest tu bardzo dużo.
Gdyby płyta ta powstała w Stanach Zjednoczonych bylibyśmy świadkami narodzin megagwiazdy na skalę White Stripes, bo powierzchownie Samorządowcom bardzo blisko do duetu z Detroit. Skład – tylko gitara i perkusja, rodzinne związki oraz muzyczne poszukiwania na przecięciu minimal'u, blues'a i punk'a. Wyrastając z podobnych korzeni w sprytny sposób docierają jednak do jeszcze wielu innych „szufladek muzycznych” – piosenki religijnej, folku czy metalu, mieszając wszelkie style i gatunki. Na płycie pojawili się także goście – Mikołaj Trzaska i Swami Karmayogi Saraswati.
Sklep internetowy Shoper.pl