Aktualnosci

Krzysztof M Bednarski - " Moby Dick Song "


Krzysztof M Bednarski w 1987 roku stworzył niezwykłą rzeźbę, „Moby Dicka" czyli „16 wycinków na nieskończoność". Praca ta będą swojego rodzaju manifestem artysty jest, jak pisze kurator ubiegłorocznej wystawy Bednarskiego w galerii atak Waldemar Baraniewski, „Poetyckim obrazem pogoni za nieosiągalnym, kosmicznym symbolem uniwersalnego porządku, rzeźbiarską i intelektualną prowokacją. "Moby Dick" jest szczególnym modelem przestrzeni, na którym artysta wielokrotnie dokonywał daleko idących przekształceń, każdorazowo kreując go od nowa. Rzeźba stała się początkiem całego, rozłożonego na lata cyklu, w którym Bednarski dokonywał transformacji motywu łodzi - lewiatana, badał wynikające z nich relacje przestrzenne i znaczeniowe.”Nagranie audio Moby Dick Song jest kontynuacją tych badań i poszukiwań. Powstało trochę z przypadku, podczas pracy nad przygotowaniami do jednej z wystaw gdzie miały być pokazane korpusy Moby Dicka. W trakcie ustawiania prac, przenoszenia, artysta zauważył, że wydają one odgłosy przypominające…..śpiew wielorybów. Ten niezwykły przypadek (?), „grającej rzeźby”, niesamowicie współgra z całym cyklem artysty i w jakimś kolejnym wymiarze nawiązuje do samego początku projektu, odwróconej łodzi znalezionej na brzegu Wisły i tytułu zaczerpniętego z powieści amerykańskiego pisarza Hermana Melville'a.W limitowanej edycji tego wydawnictwa, na okładkach winyla wykonanych własnoręcznie przez artystę, znajdziecie oryginalne zdjęcia Moby Dicka z dnia w którym artysta „odkrył” ciało wieloryba na praskim brzegu Wisły. Część ze zdjęć użytych do stworzenia okładki to zdjęcia (vintage) z 1987 roku, pozostałe to współczesne odbitki wykonane przez artystę w ubiegłym roku na potrzeby naszego projektu.


-------------------------------------------

Iza Tarasewicz ύβρις ορατορίου

ύβρις ορατορίου (Oratorum Arogancji) to wyjątkowy projekt rzeźby w postaci dźwiękowej. Jak mówi sama artystka „…materiał do płyty montowałam tak, jakbym rzeźbiła nowy obiekt. Przewodnikiem po tej pracy była raczej intuicja aniżeli techniczne czy muzyczne umiejętności. W projekcie nie posługuję się zdolnościami, ale bezczelnością predestynowania do roli boga - stwórcy. Chciałam udowodnić, przede wszystkim sobie, że sztuka bazuje na ryzyku upadku i ośmieszenia. Stąd mój upór zmierzania ku czemuś, co nie ma wymiernych korzyści ani skutków. Jest eksperymentem.”
 
Oratorum Arogancji to pojęcie w kulturze starożytnej Grecji oznaczające dumę, pychę rodową lub majestat władcy, które uniemożliwiają mu prawidłowe rozpoznanie sytuacji, w której się znalazł. Pycha ta stanowi przekroczenie miary, którą bogowie wyznaczyli człowiekowi ,stanowi więc wyzwanie wobec bogów i ściąga na siebie ich karę.

Projekt opowiada historię pragnienia lichej materii bycia na widoku, w pozycji wywyższonej. Jednak z racji swej słabej natury materia ponosi karę – spada na samo dno, tam gdzie jest właściwe miejsce marginaliów. Mimo tego jest w pewien sposób wiecznotrwałą mocą cyklicznej powtarzalności następnych wcieleń, czego wyrazem jest mantryczna monotonia i powtarzalność dźwiękowych motywów zmierzająca ku efektowi perpetuum mobile.

Teksty pochodzą z dzienników artystki napisanych podczas pobytu rezydencyjnego w Gruzji w 2011. W nagraniu płyty udział wzięli Sopranistka Małgorzata Trojanowska, grupa śpiewu tradycyjnego z Białegostoku -Julita Charytoniuk, Paulina Herman, Małgorzata Kowalczuk, Małgorzata Linkiewicz, Ewa i Michał Zwierzyńscy Robert Piernikowski oraz Iza Tarasewicz.
 
Mastering; Michał Kupicz    
------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------
 
Wśród Znajomych to już dziesiąta pozycja w dyskografii ArtBazaar Records. Tym razem nagraliśmy dźwięki polskiej sztuki w postaci swoistego audiobooka gdyż artysta – Maciek Sieńczyk czyta pierwszą część swojego opowiadania, którego pierwodruk ukazał się w miesięczniku Lampa. Samo nagranie to też ładna sieńczykowska historia – słychać to walkę artysty z przeziębieniem jakie złapał podczas wyjazdu do Lublina, walkę z własną dykcją a w oddali słychać kota i odgłosy ulicy Targowej w Warszawie.

-------------------------------------------------------------------------
Maciej Sieńczyk, Iza Tarasewicz i Krzysztof M. Bednarski – to najnowsze premiery ArtBazaar Records
Rok 2013 będzie bardzo ciekawym rokiem w Artbazar Records. Szykuje się rekordowa liczba płyt, które chcemy wydać w ramach naszego projektu „Nagrywamy dźwięki polskiej sztuki”. Niektóre z tych premier mogą Was zaskoczyć. Dziś pierwsze zapowiedzi naszych najbliższych premier.
Produkcja trzech płyt winylowych zbliża się już do końca. Co to za płyty? O wszystkim po kolei… Pierwsza płyta, „Wśród Znajomych”, została przygotowana przez Macieja Sieńczyka. A co na płycie? Otóż Maciek przeczyta pierwszą część swojego opowiadania, znanego już z miesięcznika „Lampa”. Poznamy historię pewnego spotkania towarzyskiego i zasłyszanych tam opowieści, przypowieści i historii opowiadanych przez jego uczestników...
Iza Tarasewicz, która obecnie kończy przygotowania do otwarcia wystawy „Clinamen” w warszawskiej Królikarni , przygotowała dla nas ”Oratorium Arogancji”. Będzie to wyjątkowy projekt rzeźby w postaci dźwiękowej. Jak mówi sama artystka „…materiał do płyty montowałam tak, jakbym rzeźbiła nowy obiekt. Przewodnikiem po tej pracy była raczej intuicja aniżeli techniczne czy muzyczne umiejętności.   W projekcie nie posługuję się zdolnościami, ale bezczelnością predestynowania do roli boga - stwórcy. Chciałam udowodnić, przede wszystkim sobie, że sztuka bazuje na ryzyku upadku i ośmieszenia. Stąd mój upór zmierzania ku czemuś, co nie ma wymiernych korzyści ani skutków. Jest eksperymentem.”
I ostatnia z zapowiedzi najbliższych nowości ArtBazaar Records – Krzysztof M. Bednarski dokonał rejestracji „Śpiewów Wielorybów”, poszerzając swój słynny projekt „Moby Dick” o wymiar akustyczny. Tym razem artysta zagrał na swojej rzeźbie Moby Dicka, wydobywając z niej symfonię dźwięków przypominających śpiew wielorybów. Obserwowaliśmy swoistego rodzaju taniec artysty ze swoją pracą, mozolny wysiłek zmuszający do wydobycia z wraku Moby Dicka melodii – dostaliśmy ferię zaskakujących dźwięków.
Oczywiście, jak zawsze w ArtBazaar Records, wszystkie z przygotowywanych przez nas projektów tradycyjnie będą miały swoje autorskie edycje z okładkami przygotowanymi i wykonanymi przez artystów. Warto to na koniec dodać, bo ArtBazaar Records, to nie jest ani tylko i wyłącznie projekt muzyczny, ani tylko plastyczny. Okładki, ręcznie wykonane i często unikatowe, są częścią projektu równie ważną, jak muzyka. To takie małe dzieła sztuki, które też można oprawić w ramki i powiesić na ścianie, ciesząc się ich wizualnością
To nie koniec tegorocznych premier ArtBazaar Records. Trwają prace na kolejnymi. Niektóre są już mocno zaawansowane… Szczegóły już wkrótce.
-----------------------------------------------------------------------------
15 września 2012, w ramach cyklu „W SAMO POŁUDNIE #3” organizowanego przez RASTER EDITIONS ( http://www.facebook.com/rastereditions ) zaprezentujemy kolejne wydawnictwo ArtBazaar Records”. Będzie to stworzony przez artystów zielonogórskich projekt Black Square „The Sunken Desolate”. Projekt będzie można obejrzeć, posłuchać, jak i porozmawiać z jego twórcami właśnie w sobotę 15 września od godziny 14 w księgarni Galerii Raster, przy ulicy Wspólnej 63 w Warszawie.


Black Square to „zapomniany” zespół blackmetalowy z lat 90., który „odkryli” artyści z Zielonej Góry. Odszukali dawnych członków zespołu, przeprowadzili z nimi wywiad. Można też posłuchać jednego utworu Black Square i obejrzeć teledysk tego zespołu. Wszystko wyglądałoby jak normalny zapomniany projekt muzyczny, gdyby nie fakt, że Black Square to fikcja – „legenda” powstała na użytek projektu artystycznego.

Black Square to tworzenie muzycznej legendy na podstawie fikcyjnej historii. To odkrycie czegoś, co nigdy nie istniało. Stworzenie wirusa, który ma oszukać historię muzyki popularnej. Lub też fikcyjnego dokumentu (mockument) na wzór „Zeliga” Woody Allena. Ale to również swoisty hołd młodzieńczym fascynacjom poetyką blackmetalu, graniem w kapeli rockowej czy przynależnością do subkultury muzycznej.


Jak już wspominaliśmy, w ramach projektu powstał jeden utwór oraz teledysk. Z projektem, w różnej formie, związanych było wielu artystów z Zielonej Góry:  Sławek Czajkowski „Zbiok”, Stefan Hanćkowiak, Tomasz Płonka czy Michal Jankowski. Całość jest pomysłem Rafała Wilka.

Dla ArtBazaar Records artyści przygotowali specjalne wydawnictwo Black Square (ABR 009) w niewielkiej edycji 33 sztuk. W specjalnie przygotowanym tekturowym pudełku znaleźć będzie można kasetę magnetofonową z utworem Black Square i specjalną książeczką, płytę DVD z teledyskiem oraz sygnowane i numerowane prace artystów związanych z projektem: grafikę Sławka Czajkowskiego „Zbioka”  oraz zdjęcia Rafała Wilka i  specjalnie zaproszonego do projektu Przemka Mateckiego. Edycje będzie można kupić właśnie w sobotę 15 września w Galerii Raster. Na premierze zapowiedzieli również swój udział artyści biorący udział w projekcie Black Square.


A już tydzień później, w sobotę 22 września, również w ramach RASTER EDITIONS, będzie miała miejsce kolejna premiera projektu ArtBazaar Records – płyty Piotra Bosackiego „Trzeci Zwój, czwarty” (ABR 008). Ale o tym szerzej napiszemy osobno.

Tymczasem szczegóły projektu Black Square.


Black Square muzyka:
gitary, bas, mix Tomasz Płonka
wokal Michał Jankowski
perkusja Tomasz Płonka i Rafał Wilk

    

Teledysk, aktorzy: Sławek Czajkowski, Stefan Hanćkowiak, Tomasz Wrona, Dominik Pintera i Kot Bolko, „szef kociej watahy”. Zdjęcia, montaż, pomysł i realizacja: Rafał Wilk

Projekt został zrealizowany i miał premierę w BWA w Jeleniej Górze w 2012 roku, w ramach projektu "Miasto, nie-miasto" (kurator: Piotr Machłajewski), który realizowano przy pomocy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Jelenia Góra.

--------------------------------------------------------------------
 
Miło nam poinformować, iż ukazało się pierwsze dvd przygotowane przez ArtBazaar Records. Jest to koncert KOTa jaki 6 grudnia ubiegłego roku odbył się w Teatrze 8 Dnia w Poznaniu. Jest to zarazem drugie, po płycie winylowej z koncertem krakowskim, wydawnictwo KOTa dla naszego labelu. Tego dnia KOT wystąpił w składzie Wojtek Bąkowski, Piotr Bosacki i Przemek Sanecki.Poznański koncert KOTa został zarejestrowany przy udziale publiczności, przy pomocy czterech kamer nadzorowanych przez Konrada Smoleńskiego. Możemy cieszyć się ze znakomitej jakości obrazu i dźwięku. Koncert powstał dzięki pomocy i życzliwości wielu osób, którym zależał, aby to wydarzenie odbyło się w Poznaniu i zostało odpowiednio zarejestrowane. Szczególnie chcielibyśmy podziękować Galerii Stereo w Poznaniu, która jest współautorem tego wydarzenia.

Program koncertu tego szczególnego dnia wyglądał następująco:

Depesz czy Rap
Kły
Elektryczne Myśli
Mamnaganne
Krzaki Bandy
Buty i Szkła
Szczękościsk
Wnuk na grobie
Rozlewiska
Łzy Matki

Kolekcjonerska edycja limitowana (10 plus 2 ap) posiada ręcznie wykonaną okładkę przez Wojtka Bąkowskiego. Edycja standardowa ukaże się pod koniec przyszłego roku.

KOT w Teatrze 8 Dnia
Zdjęcia/montaż: Konrad Smoleński
Kamery: Konrad Smoleński, Bartosz Górka, Maciej Włodarczyk, Maciej Stępień
Realizacja dźwięku: Michał Kupicz
Mix: Dawid Szczęsny
Tłumaczenie tekstów: Agnieszka Wąsowska
Czas: 51 minut 40 sekund
---------------------------------------------------------------------------------
 
„Dźwięki polskiej sztuki” to cykl koncertów jaki wspólnie z Wro Biennale przygotowaliśmy jako imprezę towarzyszącą tegorocznemu pokazowi 14 Biennale Sztuki Mediów we Wrocławiu (w tym roku pod hasłem Alternative Now). Od 10 do 13 maja, przez cztery wieczory we wrocławskim Pasażu Pokoyhof A rozbrzmiewać będą „dźwięki polskiej sztuki”. Do projektu zaprosiliśmy artystów sztuk wizualnych, którzy poszukują muzycznych form ekspresji, jako alternatywy dla głównego „wizualnego” nurtu swojej działalności. Choć trzeba zauważyć, że dla takich artystów jak Adam Witkowski, Piotr Bosacki czy Wojciech Bąkowski muzyka chyba stanowi równorzędną formę działalności artystycznej.

Podczas WRO Biennale grać będą artyści znani z naszych dotychczasowych wydawnictw płytowych (Adam Witkowski, Mariusz Tarkawian, Wojciech Bąkowski i Grupa KOT), a także artyści, których zaprosiliśmy na ten wyjątkowy tydzień muzyki w sztuce (Kashanti [Karol Radziszewski, Piotr Kopik i Ivo Nikić] oraz Piotr Bosacki.

Serdecznie zapraszamy Was do Wrocławia na nasz wspólny projekt z WRO. Oprócz koncertów będzie można obejrzeć i kupić nasze płyty oraz przedpremierowo poznać nasz najnowszy projekt „książkowo-muzyczny” Radka Szlagi i Wojtka Bąkowskiego – „Nieautoryzowana historia Ziemniaka Ziemka”. Poniżej opis poszczególnych koncertów:

Adam Witkowski i Mikołaj Trzaska – Langfurtka – koncert 10 maja 2011 roku o godzinie 21.30 na otwarcie WRO Biennale oraz naszego cyklu koncertów

Langfurtka to projekt dźwiękowy dwóch gdańskich artystów Mikołaja Trzaski (saksofon, klarnet) i Adama Witkowskiego. Słowo langfurtka pochodzi od niemieckiej nazwy dzielnicy Gdańsk Wrzeszcz (Langfuhr), w której oboje mieszkają. Mikołaj, na co dzień ceniony muzyk, zagłębiający się w muzykę improwizowaną, grający ze światową czołówką free jazzu i Adam, artysta wizualny, śpiewający czasami piosenki w zespołach Samorządowcy oraz Gówno. To tylko z pozoru dwa różne światy artystycznej wypowiedzi. Langfurtka bazuje na odczuwaniu i przetwarzaniu audiosfery najbliższego otoczenia, domu, ulicy, dzielnicy. Na fundamencie struktur dźwiękowych, pochodzących z najbliższego otoczenia, nabudowywane są formy sonicznych, elektro-akustycznych improwizacji. Instrumentarium to proste analogowe urządzenia, często własnej konstrukcji oraz saksofony, gitary. Akustyczne wibracje wprowadzane są w tor elektrycznych impulsów, a sprzężenia zwrotne układów elektrycznych uwalniane jako akustyczne reakcje głośników. Wszystko toczy się w miłej, dobrosąsiedzkiej atmosferze przesiąkniętej strachem przed zagładą.


Grupa Kashanti (Karol Radziszewski, Ivo Nikić, Piotr Kopik) – koncert 11 maja 2011 roku o godzinie 21.30

Grupa jest kolejnym wcieleniem kolektywu SzuSzu trójki warszawskich artystów na co dzień pracujących osobno (aczkolwiek dzielących jedną wielką pracownię na warszawskiej Pradze). Artyści śpiewają eksperymentalne szanty w stworzonej przez siebie scenografii. Ich sztuka jest na pograniczu „obciachu”. W ramach projektu ArtBazaar Records na WRO Kashanti przygotują show wewnątrz klubu z teledyskami i mixem muzycznym oraz specjalnym koncertem live.

Piotr Bosacki – performance muzyczny - Trzeci zwój – koncert 12 maja 2011 roku o godzinie 21.30

Trzeci zwój to kompozycja muzyczna, w której artysta wykorzystał jedną z tak zwanych sztuczek niderlandzkich stosowanych już w XV w. na przykład przez Obrechta i Okeghema. Sztuczka polega na tym, że kartę papieru z tekstem nutowym możemy czytać normalnie (czyli tak, jak została napisana; od lewej do prawej), ale tę samą kartę możemy również odwrócić na drugą stronę i czytać ów tekst pod światło, w odbiciu lustrzanym. Te same nuty mogą więc być wykonane w postaci oryginalnej (O) i w przebiegu wstecznym, czyli w raku (R). Ponadto postaci oryginalna i wsteczna mogą być wykonywane równocześnie i tworzyć dwugłos (O+R). To właśnie zastosowałem w Średnim zwoju. Wykonawcy rozmieszczeni są między przezroczystymi ekranami. Ekranów są trzy. Każdy z nich może być oglądany z dwóch stron. Te głosy napisane są w ten sposób, że każdy dobrze współbrzmi z każdym. Dysponując paletą 3 głosów możemy złożyć pokaźną ilość konstrukcji dwugłosowych, trzygłosowych, czterogłosowych i tak dalej.

Mariusz Tarkawian, Dariusz Kociński Live Act – koncert 12 maja 2011 roku po koncercie Piotra Bosackiego

Artysta planuje muzyczny live act wykonywany przez niego samego wraz z zaproszonym muzykiem, Dariuszem Kocińskim. Podczas tego live act’u Kociński, artysta performer, muzyk, animator eksperymentalnej sceny muzycznej Lublina będzie grał autorską muzykę elektroniczną w towarzystwie rysunkowych wizualizacji na żywo w wykonaniu artysty Mariusza Tarkawiana.
Wizualizacje wykonywane od ręki będą prowadziły dialog z dźwiękami oraz publicznością. Wizualizacje będą wykonywane na tablecie i prezentowane na ekranie z rzutnika oraz na rysunkach na papierze prezentowanych bezpośrednio poszczególnym widzom podczas koncertu.Grupa KOT – koncert w piątek 13 maja 2011 roku o godzinie 21.30

Ostatni występ w ramach projektu. Wojciech Bąkowski, Piotr Bosacki i Przemysław Sanecki tworzą Grupę KOT. Terenem działań powstałej w 2004 roku Grupy KOT jest poezja, performance i muzyka, jednak na marginesie funkcjonowania grupy powstały też liczne prace wideo, rysunki, projekty okładek, ilustrowane partytury. Działająca w tle aktywności artystycznej Wojciecha Bąkowskiego grupa pełni w niej rolę fundamentalną, wyznaczając podstawowe zainteresowania artysty. KOT to jednak przede wszystkim projekt muzyczny. Można tu wyróżnić trzy wpływy – rap, nową W historii zespołu w jego skład wchodzili tacy artyści jak Konrad Smoleński, Leszek Knaflewski czy Tomasz Mróz. W ciągu ostatnich kilku lat KOT koncertował w kraju i zagranicą w wielu instytucjach sztuki współczesnej (m.in. CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa; Muzeum Sztuki, Łódź; Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa; Kunst Werke, Berlin; Brugge Plus, Belgia).

 

------------------------------------------------------------------------------------
 
 
ArtBazaar Records na Viennafair
 
Dzisiaj pojawił się na naszej stronie box targów Viennafair. Dotąd raczej zdawaliśmy relacje z wiedeńskich targów. W tym roku jednak będzie inaczej – projekt ArtBazaar Records (www.artbazaarrecords.pl ), w którym „nagrywamy dźwięki polskiej sztuki” został zaproszony na Viennafair. Pokażemy tam, będziemy promować i wspólnie z gośćmi targów słuchać muzyki naszych artystów.Oczywiście będziemy również sprzedawali wszystkie płyty wydane przez ArtBazaar Records na winylach, czyli: „Ameboid” Mariusza Tarkawiana (ABR 001), „Zsyp” Wojciecha Bąkowskiego (ABR 002), „Niuniuni gra na psie” Konrada Smoleńskiego i Przemysława Etamskiego (ABR 003), „Les Danses Macabre” Samorządowców (ABR 004) oraz „Rzeczy do poprawienia” KOTA (ABR 005).


Również w Wiedniu odbędzie się przedpremierowy pokaz i odsłuch naszego najnowszego projektu ArtBazaar Records, czyli „Nieautoryzowana biografia Ziemniaka Ziemka” Radka Szlagi i Wojtka Bąkowskiego (ABR 006). Pisaliśmy już na ten temat tutaj.

Zapraszamy serdecznie do Wiednia – targi Viennafair (WWW.viennafair.at ). Trwają one od 11 do 15 maja, a my będziemy w Hali A na stoisku TP 003.
Zapraszamy!

PS. To nie koniec majowych występów ABR. W tym samym czasie (10-13 maja) będziemy gościć z serią koncertów na Dolnym Śląsku. Szczegóły już wkrótce.
 
---------------------------------------------------------------------------------------
 
W maju oczekujemy na kolejną premierę ArtBazaar Records (ABR 006). Będzie to album Radka Szlagi opowiadający historię ziemniaka Ziemka, który zafascynowany telewizyjnymi prezenterami prognozy pogody sam chciał zostać jednym z nich. Całość jest niezwykle dramatyczna, zaczyna się od Genesis i chaosu stworzenia ziemniaka, każda kolejna strona tego albumu to nieoczekiwane zwroty akcji, pojawiające się nowe postacie, ferie kolorów i kolaży autorstwa Radka Szlagi.


To jednak nie jest wszystko. Albumowi towarzyszy słuchowisko Wojtka Bąkowskiego, które jest soundtrakiem do tej książki. Można je słuchać wraz z oglądaniem albumu, można tez potraktować, jako samoistny byt muzyczny. Wojtek jest autorem muzyki i tekstów słuchowiska. Całość słuchowiska to swoistego rodzaju Symfonia Kartoflana poświęcona życiu i egzystencji Ziemniaka Ziemka. Pojawiają się kobiety, mecze piłkarskie, kwestie bytowe, Beatlesi i Sylwia preferująca kolegów ze starszej klasy. Poszczególne części łączy niezwykły, niepokojący łącznik muzyczny, który zostaje na długo w głowie.


Tym razem „odświeżamy” inny nośnik – kasetę magnetofonową. Całość słuchowiska została nagrana na kasetach uratowanych z recyklingu. Wszystkie kasety to zainfekowani Ziemkiem weterani z lat 80tych i 90tych. Prężnie napinają swoje C-45. Kiedyś grało tu Acid Drinkers, Boney-M czy tureckie piosenki miłosne – teraz możecie posłuchać historii Ziemowita Ziemka.Każdemu albumowi towarzyszy używana kaseta magnetofonowa z nagranym sluchowiskiem. Album zostanie wydany w limitowanej edycji 100 sztuk. Więcej szczegółów już wkrótce.

-----------------------------------------------------------------------------------------
 
Premiera płyty KOTa "Rzeczy do poprawienia" w Teatrze Ósmego dnia w Poznaniu

Premierę tego wydawnictwa zaplanowaliśmy bardzo świątecznie – po pierwsze Poznań (wiadomo stolica Penerstwa i miasto bardzo bliskie dla KOTa) po drugie Mikołajki, koncert i wystawa KOTa w Stereo. Ale od samego początku. Najpierw był występ KOTA w ramach ARTBOOM Festiwalu w Krakowie. Właśnie ten koncert ukazuje się właśnie jako piąte wydawnictwo ArtBazaar Records. Okładkę do płyty zaprojektował i wykonał Wojtek Bąkowski. Każda z autorskich okładek była ręcznie odbijana przez Wojtka. Przedstawia swoistego rodzaju autoportret lidera grupy na tle scenerii klubowej.
Występy KOTa to połączenie muzyki oraz minimalistycznej scenografii i choreografii. Już dziś w Poznaniu w Teatrze Ósmego Dnia, będziemy mogli doświadczyć tego wydarzenia. Muzycy specjalnie przygotowywali się na ten występ. Będzie on rejestrowany na potrzeby dvd koncertowego jakie wczesną wiosną ukaże się nakładem ArtBazaar Records.

 
--------------------------------------------------------------------------------------
22 września, podczas koncertu w galerii Leto w Warszawie, oficjalną premierę będzie miała kolejna płyta z naszego projektu "Nagrywamy dźwięki polskiej sztuki". Będzie to płyta Konrada Smoleńskiego i Przemysława Etamskiego "Niuniuni gra na Psie" (ABR 003). Muzyka zawarta na płycie to szum elektryczności, koncert przepływu cząstek w low noise. Pamiętacie pierwszego Aliena? Najbardziej mrocznego, nakręconego przez Ridleya Scotta. Ten niepokojący klimat, wyładowania elektryczne, mgła, wszelkie odcienie stali i szarości, kosmiczny złom w przestrzeni kosmicznej to ten klimat. To też klimat z drugiej części Aliena kiedy Ripley wraca na planetę LV-426 sprawdzić co się stało z załogą umieszczonej tam placówki. Gdzieś w kosmosie budzi się aparatura stacji kosmicznej, pojawia się jedno, małe niebieskie światełko, komputer rozpoczyna protokół przywracania czynności życiowych wśród załogi, ale zanim to nastąpi...posłuchajcie co się dzieje z... maszynami.

"Niuniuni gra na psie" to wystąpienia audio performance Konrada Smoleńskiego w których artysta używa przez siebie skonstruowanego instrumentu zrobionego z czaszki psa. W prezentowanym przez ArtBazaar Records projekcie towarzyszą mu Przemysław Etamski (elektronika) i Daniel Szwed (instrumenty perkusyjne).

Premierze płyty towarzyszyć będzie koncert innego wcielenia muzycznego Konrada Smoleńskiego - zespołu Brownnote. Tego samego dnia premierę będzie miała kolejna płyta z naszego projektu "Les danses macabre" Samorządowców (ABR 004). Więcej na temat koncertu i płyty już w nadchodzącym tygodniu.

Tak jak w poprzednich edycjach, 66 egzemplarzy płyty posiada autorską okładkę zaprojektowaną i wykonaną własnoręcznie przez artystę (Konrada Smoleńskiego). Każda z tych okładek jest unikatowa, opisana i numerowana. Już od dzisiaj, wraz z edycją standardową, płyty są do nabycia w naszym sklepie interenetowym.

--------------------------------------------------------------------
W imieniu fundacji In Situ oraz ArtBazaar Records chcieliśmy serdecznie zaprosić na jutro, 2 września do Warszawy na Plener-Rejs po Wiśle z Mariuszem Tarkawianem. Na razie za oknem jest bardzo mokro i zimno, ale do jutra do wieczora (początek imprezy o godzinie 19) ma zrobić się cieplej i może nawet wyjrzy słońce.
Formuła Pleneru-Rejsu nawiązuje do prac Tarkawina spod znaku firmy "Szybki Bill", w ramach której wykonywał rysunki "z sybkością automatu". W rejsie po Wiśle oprócz artysty weźmie udział wielu innych uczestników - całe wydarzenie ma mieć charakter sytuacji, w której wszyscy uczestnicy w miłej atmosferze oddadzą się czynnościom plastycznym. Mamy nadzieję, że chętnie przyłączą się do rysowania wraz z Tarkawianem. Z drugiej strony projekt nawiązuje do tradycji rysunku reportażowego, gatunku w tej chwili już prawie zapomnianego.

Podczas rejsu towarzyszyć nam będzie muzyka Mariusza Tarkawiana, która jest nowym wątkiem w twórczości artysty. Zaowocował on ostatnio wydaną przez ArtBazaar Records winylową płytą "ameboid". Płytę będzie można obejrzeć na statku, a także ją kupić i otrzymać od artysty dedykację.

Kontakt

blogartbazaar@gmail.com

Informacje

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Subskrypcja