Iza Tarasewicz ύβρις ορατορίου (ABR 012) wersja autorska

Iza Tarasewicz ύβρις ορατορίου (ABR 012) wersja autorska

brutto: 400.00 zł
netto: 325.20 zł
Powiadom znajomego

Oratorum Arogancji to wyjątkowy projekt rzeźby w postaci dźwiękowej. Jak mówi sama artystka „…materiał do płyty montowałam tak, jakbym rzeźbiła nowy obiekt. Przewodnikiem po tej pracy była raczej intuicja aniżeli techniczne czy muzyczne umiejętności. W projekcie nie posługuję się zdolnościami, ale bezczelnością predestynowania do roli boga - stwórcy. Chciałam udowodnić, przede wszystkim sobie, że sztuka bazuje na ryzyku upadku i ośmieszenia. Stąd mój upór zmierzania ku czemuś, co nie ma wymiernych korzyści ani skutków. Jest eksperymentem.”
 
Oratorum Arogancji (ύβρις ορατορίου ) to pojęcie w kulturze starożytnej Grecji oznaczające dumę, pychę rodową lub majestat władcy, które uniemożliwiają mu prawidłowe rozpoznanie sytuacji, w której się znalazł. Pycha ta stanowi przekroczenie miary, którą bogowie wyznaczyli człowiekowi ,stanowi więc wyzwanie wobec bogów i ściąga na siebie ich karę.

Projekt opowiada historię pragnienia lichej materii bycia na widoku, w pozycji wywyższonej. Jednak z racji swej słabej natury materia ponosi karę – spada na samo dno, tam gdzie jest właściwe miejsce marginaliów. Mimo tego jest w pewien sposób wiecznotrwałą mocą cyklicznej powtarzalności następnych wcieleń, czego wyrazem jest mantryczna monotonia i powtarzalność dźwiękowych motywów zmierzająca ku efektowi perpetuum mobile.

Teksty pochodzą z dzienników artystki napisanych podczas pobytu rezydencyjnego w Gruzji w 2011. W nagraniu płyty udział wzięli Sopranistka Małgorzata Trojanowska, grupa śpiewu tradycyjnego z Białegostoku -Julita Charytoniuk, Paulina Herman, Małgorzata Kowalczuk, Małgorzata Linkiewicz, Ewa i Michał Zwierzyńscy Robert Piernikowski oraz Iza Tarasewicz.
 
Mastering; Michał Kupicz   
Edycja autorska z ręcznie wykonaną przez artystkę okładką.

Opinie o produkcie

Brak opinii o tym produkcie

Dodaj swoją opinię

Sklep internetowy Shoper.pl